“Bartnik Ignat i skarb puszczy”, Tomasz Samojlik

Bartnik Ignat Samojlik komiks dla dzieci

Świetny przykład, że komiks może być medium popularnonaukowym autorstwa jednego z czołowych przedstawicieli współczesnego komiksu dla dzieci. W „Bartniku Ignacie” Tomasz Samojlik łączy obecne w całej jego twórczości wątki ekologiczne z drugą swoją pasją, czyli historią (“Bartnik Ignat i skarb puszczy”, Tomasz Samojlik).

Autor wykorzystał tu swoje zawodowe doświadczenia, bo zajmuje się m.in. nową dziedziną nauki – historią przyrodniczą.

Bartnik Ignat Samojlik komiks dla dzieci

Akcja opowieści rozgrywa się niedługo po trzecim rozbiorze Polski. Caryca Katarzyna ofiarowuje jednemu ze swoich generałów, Sobakiewiczowi, część Puszczy Białowieskiej.

Oficer przybywa do Puszczy z zamiarem wycięcia lasu w pień i spieniężenia uzyskanego w ten sposób drewna. Na miejscu poznaje legendę o ukrytym w sercu kniei skarbie – drogę do niego znać ma jedynie stary, żyjący w zgodzie z naturą Bartnik Ignat. Bartnik Ignat Samojlik komiks dla dzieci

Gdy generał rozpoczyna wyrąb lasu, bartnik sprzeciwia się dewastacji i wpada w ręce oficera. Zmuszony siłą, prowadzi go do matecznika, gdzie rozgrywa się dramatyczny, ale zakończony pełnym happy-endem finał; w komiksie sporą rolę odgrywają oświeceniowy poeta Franciszek Karpiński i jego kilkuletnia wujeczna wnuczka Łucja.

Samojlik „opakował” swobodnie potraktowane wątki historyczne, nienachalne przesłanie o konieczności życia zgodnego z naturą, garść informacji etnograficznych (np. językowa stylizacja wypowiedzi) i opowieść o wymarłej profesji puszczańskiego bartnika w atrakcyjną i zrozumiałą dla młodego odbiorcy przygodową akcję, która jest ciekawa na tyle, że nie powinni się przy niej nudzić również rodzice.

Bartnik Ignat Samojlik komiks dla dzieci

Tym bardziej, że podobnie jak w poprzednich komiksach, pojawiają się tu aluzje skierowane głównie do dorosłych. Na przykład miano malarza Katarzyny II, który nazywa się De Photoshoppe i przypomina Van Gogha.

Bartnik Ignat Samojlik komiks dla dzieci

Rysunki utrzymane są w stylu autorskiej kreskówki znanym z całej twórczości Samojlika i jak zwykle niosą spory ładunek humoru.

Pozycja opatrzona została przypisami umieszczonymi na końcu książki, w bogato ilustrowanych ramkach.

Bartnik Ignat Samojlik komiks dla dzieci

Tomasz Samojlik, “Bartnik Ignat i skarb puszczy”, Centrala 2013, s. 116

Tomasz Samojlik (ur. 1978) – autor komiksów oraz książek dla dzieci i pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Do jego najbardziej znanych utworów należy komiksowa seria o ryjówkach (t. 1. „Ryjówka przeznaczenia” – 2012, powstaje film animowany) i żubrze Pompiku (seria książeczek i serial animowany).

Dodaj komentarz