“Rycerze świętego Wita”, David B.

Rycerze świętego Wita David B. klasyka komiksu autobiografia

Powstawali przez 7 lat, liczą prawie 400 plansz, ale nawet przez chwile nie nudzą czytelnika. W autobiograficznych “Rycerzach świętego Wita” David B. opowiada o zmaganiach z postępującą epilepsją, na którą cierpi jego brat, Jean-Christophe. Choroba doprowadza go do psychicznej oraz fizycznej destrukcji i degradacji. Kładzie się też cieniem na życiu całej rodziny. Dziś w kanonie najważniejsze dzieło współzałożyciela wydawnictwa L`Association. Oficyna ta, jak pisze polski wydawca Davida B., “zrewolucjonizowała europejski komiks” i oczywiście jeszcze nie raz pojawi się na tej stronie. (“Rycerze świętego Wita”, David B.)

W trwającej czterdzieści lat walce, która od fazy niezgody, przeszła do etapu agresji wobec najbliższych, a w końcu rezygnacji, towarzyszą choremu rodzice.

Matka i ojciec szukają ratunku nie tylko w konwencjonalnej medycynie. Sięgają też po niemal wszystkie alternatywne metody leczenia, takie jak makrobiotyka, akupunktura, czy spirytyzm.

W komiksie Davida B. trudno znaleźć słabe punkty. Świetnie opowiedziana, łącząca realizm z fantastyczną metaforą, szczera do bólu, poruszającą opowieść o pułapce choroby

Towarzyszy też dwójka rodzeństwa. Szczególną, co zrozumiałe, rolę odgrywają tu wspomnienia i przeżycia samego autora. Miota się on między potrzebą solidarności z chorym i miłością do niego, a nienawiścią i potrzebą uwolnienia od rodzinnej tragedii. Pomaga sobie też ucieczkami w świat wyobraźni, które pomagają w rozwijaniu plastycznego i narracyjnego talentu.

W komiksie Davida B. trudno znaleźć słabe punkty.

Świetnie opowiedziana, łącząca realizm z fantastyczną metaforą, szczera do bólu, poruszającą opowieść o pułapce choroby ze znakomitymi portretami psychologicznymi bohaterów jest jednocześnie traktatem o zmaganiu z fatum godnym greckiej tragedii.

Wspaniałe czarno-białe rysunki, przywodzą na myśl swą drapieżnością i sugestywnością niemiecki ekspresjonizm. Za pomocą symboli i wyolbrzymień wciągają czytelnika w niepokojący, męczący świat choroby i nie pozwalają przerwać lektury aż do, niosącego nikłą nadzieję, finału.

Okładki kolejnych albumów, które złożyły się na serię (w Polsce “Rycerze…” ukazywali się wyłącznie w tomach zbiorczych)

“Rycerze świętego Wita”, David B., Kultura Gniewu 2012, s. 392

David B. (właść. Pierre François Beauchard, ur. 1959) – francuski twórca komiksów, laureat nagrody za scenariusz na festiwalu w Angoulême (za 4. tom “Rycerzy”). To on zainspirował Marjane Satrapi do stworzenia “Persepolis”. W Polsce ukazał się również “Uzbrojony ogród i inne historie” (2009), “Hasib i królowa węży” (2017). Wyszły także dwie z trzech części komiksowego eseju o stosunkach między USA i Bliskim Wschodem, pt. “Najlepsi wrogowie” (razem z Jean-Pierrem Filiu; 2013 i 2016).

Dodaj komentarz