Świt, Berenika Kołomycka (seria Malutki Lisek i Wielki Dzik, t. 3.)

Świt, Berenika Kołomycka

Konkurs im. Janusza Christy przyniósł sporo udanych komiksów dla dzieci, ale ta seria jest z nich chyba najlepsza. Berenika Kołomycka łączy w perypetiach pary tytułowych przyjaciół przygodę z opowieściami o emocjach. (B. Kołomycka, “Świt”)

W trzecim, najlepszym w serii, tomie bierze na warsztat jeden z najtrudniejszych tematów, które można poruszyć w literaturze dla dzieci, czyli kwestię śmierci i żałoby – i czyni to z dużą klasą, wykorzystując po raz kolejny doskonałą metaforę zwierzęcą.

Bohaterowie – Lisek i Dzik – zaprzyjaźniają się tym razem z Jętką jednodniówką, która, jeszcze w postaci larwy, czeka na swój NDŻ, czyli Najpiękniejszy Dzień Życia, kiedy wyrosną jej skrzydła i będzie mogła obejrzeć cały świat.

Świt, Berenika Kołomycka

NDŻ nadchodzi, a kiedy Lisek i Dzik przybywają, by wysłuchać opowieści Jętki, oglądają tylko jej ostatni lot, zakończony śmiercią.

To wydarzenie sprawia, że liska zaczyna gonić „Cień Smutku” pięknie zmetaforyzowany w szeregu niepokojących, ale dostosowanych do wrażliwości młodego odbiorcy, obrazów. Całość kończy się kojącym spotkaniem z przyjacielem, zamianą dojmującego smutku w tęsknotę, wywołującą płacz, a w końcu powrót do normalnego życia i pamięć.

Oprócz motywu przemijania bohaterowie mierzą się również z zazdrością oraz uczą uważności.

Autorka świetnie wykorzystuje zarówno proste, mając walor terapeutyczny słowo używane z wyczuciem psychologa, jak i, obraz, by pokazać nieuchronność przemijania i nieodzowne etapy żałoby. W warstwie graficznej jak zwykle mistrzowsko operuje sugestywną, impresjonistyczną akwarelą.

Świt, Berenika Kołomycka

Berenika Kołomycka, „Świt” (seria: “Malutki Lisek i Wielki Dzik”), Egmont 2017, s. 48

Berenika Kołomycka (ur. 1983) – jest autorką komiksów, rzeźbiarką i graficzką. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Publikowała w antologiach i czasopismach, rysowała do scenariuszy innych twórców. “Malutki Lisek i Wielki Dzik” to jej pierwsza seria autorska. Liczy już 5 tomów. (Strona autorki: https://www.berenikakolomycka.pl/)

Dodaj komentarz